Ideální letní materiály

LUCIE ČERVINKOVÁ

Existují ale materiály, ve kterých vám bude v parných dnech o dost příjemněji, než v jiných. Které jsou ty „správné“?

 

BAVLNA

Bavlna je jedním z nejčastěji používaných přírodních materiálů k výrobě oděvů. Skvěle absorbuje vlhkost, je prodyšná, pevná a dobře se pere. Pozor však na velké zastoupení polyesteru, které zjistíte na štítku oděvu. Tato umělá látka je jako igelit, nevětrá a neabsorbuje, což přes léto nikdo z nás neocení. Samozřejmě, že většina oblečení v dnešní době obsahuje alespoň malou příměs polyesteru, to je naprosto v pořádku a žádoucí (oblečení se nám díky němu lépe přizpůsobuje). Pokud ale ve složení figuruje jako základní látka, takovému oblečení se v létě spíše vyhněte. U bavlny tedy platí: "Číst důkladně štítky na oblečení!"

 

LEN

Lehký a vzdušný len je pro parné letí dny jako stvořený. Jde o jeden z nejlehčích a zároveň nejpevnějších přírodních materiálů, který má v letních kolekcích nezastupitelné místo. Malou nevýhodou je ovšem jeho mačkavost, která je ale pro lněné oblečení charakteristická. Kdyby se látka nemačkala, něco není v pořádku a pravděpodobně se nejedná o len. Na léto je určitě lepší pořizovat si lněné košile, než ty z umělého hedvábí. Dobrou volbou na horké dny jsou i lněné kalhoty. 

 

letni materialy

 

HEDVÁBÍ

Ačkoliv si spousta lidí myslí, že hedvábí není ideálním materiálem na léto, opak je pravdou. Jeho lehčí a jemnější varianta z přírodního vlákna je příjemná na dotek a dokonce má schopnost chladit. ALE! Při volbě hedvábného oblečení je dobré mít  vždy na paměti, že tento materiál nemá oproti předchozím tak výraznou schopnost absorpce vlhkosti. V případě pocení se tak mohou na tmavších variantách oblečení objevit jeho viditelné známky.

 

BAMBUS

Bambus se stal v posledních letech velmi populární textilií. Bambus je vysoce prodyšný a má vynikající savost. Oblečení zachytí a odvede dokonce až třikrát více vlhkosti než bavlna. Navíc je velmi jemné a příjemné na omak. Bambus má také výborné termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Díky tomu v létě chladí a v zimě hřeje, skvěle odolává mikrobům a neutralizuje pachy. A to stále není vše, až 417krát více blokuje UV záření oproti bavlně a je vhodný pro alergiky. 

 

KONOPÍ

Látka z konopí obsahuje stejně jako ta z bambusu ochranný UV filtr. I v tomto případě jde o pevný antibakteriální a hypoalergenní materiál, který se navíc dobře udržuje v čistotě.

 

Související články
2. 11. 2022
Dárkové balení