Jak vznikala limitovaná edice výročních odznáčků GANT

1. 4. 2019

Pojďte s námi nahlédnout do zákulisí ruční výroby unikátních odznáčků k 70. výročí založení značky GANT.

Aneta Hoffmannová Zajímavosti

Představujeme limitovanou edici unikátních odznáčků, která vznikla u příležitosti 70. výročí založení značky GANT. Necháme vás nahlédnout do zákulisí ruční výroby, kdy každý odznáček jeden po druhém prošel rukama šperkaře Slavomíra Primáka.

 

a

1. Materiál

Na začátku stálo rozhodnutí, z jakého materiálu a jakou barvu budou odznáčky mít. S ohledem na praktické použití byl zvolen materiál s označením msz80 tombak. Šperkařskou mluvou se mu říká žlutá mosaz 80, je to tedy zušlechtěná mosaz s přesně daným složením kovu.

2. Tvar

Tvar loga do kosočtverce se zajímavým paprskovým zdobením si říkal o nějaké to vylepšení. Tedy pro větší efekt středových paprsků se vysokým leskem docílí zajímavého efektu, že při kroužení to bude vypadat jako odrážející paprsky slunce. Pro další podtržení vzhledu jsou boky seseknuté šikmo vzhůru jakoby do podstavce pyramidy, což je sice v desetinách milimetru, ale výsledný efekt je velmi hezký.

3. Raznice

Ručně byla vyrobena raznice podle dodaného loga, kterou se do nařezaných plátů výše zmíněného materiálu vyrazil požadovaný tvar. Pak se každý odznáček ještě ručně vysekl do požadovaného kosočtverce. A tak se razily odznáčky u razícího stroje.

 

b

4. Letování

Na zadní stranu vyražených odznáčků byly přiletovány hřebíčky alias piny, které pak můžete zapíchnout třeba do saka. Pin má ještě malý hřebíček jako aretaci, aby se odznáček neprotáčel. Na pin se ještě používá tzv. čepička s velmi kvalitním pérováním, ta nejosvědčenější nese vyražený nápis MADE IN USA.

5. Barva

Povrch vyraženého odznáčku se následně musel důkladně vyčistit, aby na něm dobře držela barva. Každý odznáček se poté ručně maloval – tmavěmodrou barvou, které se někdy říká kosmická modř, tou se ručně vyplňovala plastická místa na odznáčku. Barva poté schnula několik dnů, následně byla prováděna kontrola. Odznáčky, které nesplňovaly kvalitativně požadovaný vzhled, se musely upravit a začalo se malovat znovu.

6. Finalizace

Jakmile barva důkladně zaschla, celá přední část odznáčků se přečistila a přelakovala ochrannou vrstvou, lakem a vznikla jakási čočka, která více zvýrazní barevný odlesk vnitřních paprsků. Opět nastal proces schnutí a poté už byl odznáček na světě. Každý odznáček prošel mnohokrát nejen stejnou osobou, ale i mnohými osobami na dílně. Mezi jednotlivými fázemi byly prováděny ještě okometrické kontroly, aby byly odhaleny veškeré případné výrobní vady.

g

Do rukou se vám tak může dostat opravdu ruční česká práce jednoho z předních výrobců šperků odznaků a mincí. Na jeho dosavadní práce se můžete podívat na www.primak.cz

 

 

 

 

Přihlásit se

Co přihlášením získáte?

  • Váš wishlist

    Bez přihlášení se vám může váš výběr časem ztratit

  • Seznam objednávek

    Po přihlášení uvidíte přehled svých objednávek

  • Osobní údaje

    Přihlášení uživatelé nemusí pokaždé znovu vyplňovat své údaje v objednávce

Váš košík 0

Zavřít

Potřebujete pomoci s objednávkou? Jsme tady pro vás v pracovní dny od 9:00 do 17:00 na telefonním čísle 210 012 200