The Chino

SÁRA ZVONÍČKOVÁ

Všechno to začalo v 19. století v Indii, kde je nosila britská armáda. Chinos kalhoty se dříve barvily přírodnímy barvami, jako jsou zelené rostliny a hlína. Díky tomu také vznikla barva s názvem khaki, což v hindštině znamená půda nebo prach. Chinos kalhoty dostaly svůj oficialni název až na Filipínách. V době španělsko-americké války v roce 1898, kde vojáci nosili kalhoty khaki barvy, podobné těm britským. Jelikož látka, ze kterých se kalhoty šily, se vyráběla v Číně, začali jim Španělé říkat chinos, což v překladu ze španělštiny znamená čínský. O mnoho let později nosila chinosky opět americká jednotka, ale tentokrát za druhé světové války v Pacifiku. Barva kalhot se změnila na pískovcově žlutou. V 50. letech je oblékal James Dean, Steve McQueen i třeba Marilyn Monroe.

 

Capture

Nejen, že skvěle padnou, ale snadno je zkombinujete se zbytkem svého šatníku. Do práce i na víkend. I proto jsou jednou z ikon American Sportswear.

Untitled-1

Chinos si zamilují všichni. Díky volnějšímu střihu, kvalitním materiálům i množstvím barev, z kterých si můžete vybírat, je zkombinujete snadno a rychle. Jsou prostě ideálním kouskem šatníkem pro muže i ženy. Chinosky se skvěle kombinují s košilemi, polokošilemi doplněné o sako, či svetr. Outfit skvěle doplní polobotky, mokasíny, nebo stylové tenisky.

Untitled-2

 

1970s: skandály, svoboda a disko

S válkou ve Vietnamu a skandálem Watergate ve Washingtonu znamenala 70. léta konec americké nevinnosti. Popkultura na to zareagovala novými formami eskapismu. Filmové trháky a televizní show bavily lidi, zatímco tanečním parketů každou sobotu vládla horečka sobotní noci. 

Máte email!

V roce 1971 počítačový vědec Ray Tomlinson posílá první email. Poslal ho sám sobě a obsah není zrovna zajímavý. Stálo v něm jen: „QWERTYUIOP.”

Na knižních pultech

Od „Love Story" po „Dalekou cestu za domovem“ (Watership Down) bylo zfilmováno pár dalších bestsellerů. Rodinná sága od Alexe Haleya na motivy novely „Kořeny“ (Roots: The Saga of an American Family)" se stává televizním hitem, který sleduje více než 130 milionu diváků.  

Ve filmu

Skleněné peklo (The Towering Inferno) a Francouzská spojka (The French Connection) zvyšují tep diváků, ale pak v roce 1975 přicházejí Čelisti (Jaws). Představují tak novou kategorii filmu: letní trháky.

jaws

Související články
2. 11. 2022
Dárkové balení