The Piqué

MARKÉTA MIKŠÍKOVÁ

Pique je dokonalý základní kousek šatníku, elegantnější než tričko, ale neformálnější než běžná košile. Společnost GANT se od samého začátku snažila, aby byly polokošile Pique preppy a v té nevyšší kvalitě a zároveň dostupné všem. Ale co je to vlastně to pique nebo také česky psané piké? Označení pique pochází z francouzského piqué, tedy „prošívaný“. Česky piké, anglicky pique, německy Pikee je tedy souhrnné označení pro textilie s reliéfovou strukturou povrchu, která imituje prošívání. Piké může být tkané nebo pletené a vyrábí se zpravidla z bavlny nebo viskózy.

 

foto1

Pravé pique se vyrábí ze dvou tkanin nad sebou. Původní použití bylo především pro vesty, které se nosily k frakům.

foto3

Pánské polokošile Gant oprávněně mezi pilíře amerického sportovního oblečení. Charakteristickým znakem je rozhalenka. Polokošile pique se také vyznačují úzkým střihem, který skvěle vypadá v kombinaci s denimovými kalhotami. Stylově oživí i elegantní kousky ve vašem šatníku. Polokošile GANT už dnes nemusí nutně nosit jen pánové, ale i jejich polovičky. Ty ocení především to, že se pique prakticky nemačká, není tedy nutné žehlit.

foto2

 

1980s: větší, rychlejší

80. léta se vyznačují kontrasty a konflikty. Velké účesy a velké vycpávky v ramenou představovaly nový smysl pro optimismus. Hudba je hlavně o videoklipech a televize se tak stává důležitější, než rádio. Obchodní boom, preppy styl válcuje kampusy a mezinárodní vztahy se oprašují stejně tak rychle jako mizí duch studené války.

VHSky a pohoda

Každý se chce dívat na filmy doma. V roce 1987 poprvé překonává sledování filmů z vypůjčených videokazet příjem návštěvnosti kin.

Na knižních pultech

V „osmdesátkách“ je všechno větší. Dříve než vyšla černá komedie od Toma Wolfa „Ohňostroj marnosti“ jako samostatná novela, tak byla vložena jako 27 sešitů do časopisu Rolling Stone.   

Ve filmu

Poprvé se objevuje na plátně mnoho velkých jmen, včetně Luka Skywalkera a jeho přátel - Indiana Jones, Marty McFly, tým Krotitelů duchů a Terminátor.

vhs

Související články
2. 11. 2022
Dárkové balení