The Button-Down Shirt

12. 3. 2019

Příběh značky GANT začíná v roce 1949 snem šít prvotřídní košile. O sedmdesát let později se stává košile The Button-Down Shirt ikonou preppy stylu.

Aneta Hoffmannová Inspirace, Zajímavosti

Košilí to všechno začalo...

Button-down košile stojí na začátku sedmdesát let dlouhé cesty značky GANT. Původním úmyslem tvůrců tohoto stylu bylo přichytit špičky límce tak, aby se nezvedaly při sportu do obličeje. Zprvu byl na americký trh uváděn v malém měřítku – ve čtyřicátých letech se dala button-down košile sehnat jedině tak, že si ji zákazník objednal na zakázku ve specializovaném obchodě. GANT byla první značka, která nabízela button-down košile na americkém trhu v širší míře.  

vypis clanku

V průběhu času si společnost GANT nechala patentovat tři inovativní prvky: poutko na zádech, boxový sámek a knoflíček na zadní straně límce. Poutko na zádech mělo sloužit k zavěšení košile do šatní skříňky tak, aby se nepomačkala. Na univerzitách východního pobřeží se dokonce stalo součástí kultury navazování vztahů. Když začal mladý muž chodit s děvčetem „na vážno“, poutko si oddělal. Ona začala na oplátku nosit jeho šálu. Boxový sámek na zádech dopřává nositeli košile větší svobodu pohybu. Knoflíček na zadní straně límce drží kravatu na místě a brání vyhrnutí límce.

 

1950s: desetiletí nových začátků

Období po druhé světové válce přineslo ve světě mír a prosperitu, i když pomalu začala bujet studená válka. Začal také Baby Boom, závody o dosažení vesmíru, rádia ovládal rock´n´roll a obývací pokoje začíná obývat televize. Pro mnoho lidí se americký sen stává skutečností.

1950 clovek

Startuje vesmírný závod!

4. října 1957 vypustil Sovětský svaz první umělou vesmírnou družici Sputnik 1. Družice oblétala Zemi do 3. ledna 1958, kdy po 1 440 obletech vstoupila do zemské atmosféry a shořela.

Z knižních pultů

50. léta zahrnují taková jména jako Jack Kerouac, J.D. Salinger, Truman Capote a John Steinbeck. Bestsellerem se stala v roce 1956 novela „Peyton Place" o skandálech v Nové Anglii od Grace Metalious.

film

Filmy

Začíná zlatá éra amerických sci-fi filmů. Od filmu „Den, kdy se zastavila Země“ po „Zakázanou planetu“. Zároveň se objevují první experimenty s 3D technikou  jako ve filmu „Netvor z Černé laguny“.

 

Přihlásit se

Co přihlášením získáte?

  • Váš wishlist

    Bez přihlášení se vám může váš výběr časem ztratit

  • Seznam objednávek

    Po přihlášení uvidíte přehled svých objednávek

  • Osobní údaje

    Přihlášení uživatelé nemusí pokaždé znovu vyplňovat své údaje v objednávce

Váš košík 0

Zavřít

Potřebujete pomoci s objednávkou? Jsme tady pro vás v pracovní dny od 9:00 do 17:00 na telefonním čísle 210 012 200