Začátek dlouhé cesty

TEREZA HARAZÍMOVÁ

Berl Gantmacher pocházel z ukrajinské Miropole. Když byl ještě teenager, odjel z Ruska do Rotterdamu a poté pokračoval do New York City. Archiv v Ellis Islandu jeho příjezd datuje na 12. listopadu 1907. Bylo mu pouhých 17 let.

Příjezdem do Ameriky se z Berla stal Bernard a byl odhodlaný se neustále zlepšovat. Zapsal se do večerní farmaceutické školy na Kolumbijské univerzitě a během dne pracoval v městské továrně s oblečením. Nebyla to lehká práce, ale v Bernardovi to pouze probudilo jeho vášeň pro podnikání a naučilo ho to krejčovskému umění. Jeho práce měla i další výhody. Potkal tam Rebeccu Rose - ženu, která našívala knoflíky a později se stala jeho manželkou.

zacatek 01 zacatek 02 zacatek 03

První světová válka odvelela Bernarda do Francie, kde bojoval pod vlajkou americké armády. Po skončení služby se vrátil do New Yorku s ještě větším odhodláním uspět. Odpromoval na vysoké škole, oženil se s Rebeccou a rozhodl se, že je ten správný čas založit svůj vlastní business. Společnost Par - Ex (z francouzského výrazu par excellence - nejlepší, vynikající) šila ty nejlepší košile pro ostatní značky. Mezi nimi byla i Brooks Brothers. Par - Ex zaznamenala velký úspěch a tak se v roce 1927 přestěhovala do New Havenu v Connecticutu, který je neodmyslitelně spjatý se značkou GANT.

Jak se zrodil GANT

1927 - 1949

Na popud jeho synů, Bernard Gantmacher zakládá GANT Inc. a začíná šít košile pod svou vlastní značkou. V těchto letech, New Haven bylo jedním z amerických hlavních měst pro textilní výrobu. Stalo se tak i díky velké komunitě italských imigrantů. Mnoho z nich byli talentovaní krejčí.

Byly to dobré časy pro Gantmachery. Business vzkvétal, a stejně tak i jejich rodina. Synové Marty a Elliot už odmala pomáhali v rodinné firmě zametáním podlah nebo sešíváním límečků na košilích. Během toho jim ale zároveň neuniklo, co se dělo na sousední Yale univerzitě, která později změnila směr americké módy.

zacatek 04

Druhá světová válka na chvíli přerušila jejich kariéru. Avšak ve 40. letech se vrátili zpět a začali studovat na univerzitě v Connecticutu. Marty se zaměřil na vedení podniku a Elliot se rozhodl vystudovat marketing. Po úspěšném ukončení studií a s novými znalostmi se vrátili zpět do rodinného podniku. Bratři jasně viděli, že Amerika vstupuje do nové éry plné změn. Válka totiž odvála mnoho starých tradic a nové formy umění, hudby a hlavně módy se šířily celou zemí. Marty a Elliot tak využili nových příležitostí a přesvědčili svého otce, že nastal pravý čas opustit Par - Ex a začít šít košile pod svou vlastní značkou... Značka GANT se narodila v dubnu 1949.

Související články
2. 11. 2022
Dárkové balení